To nasz wzór!
Przez uzyskanie prawa ochronnego na wzór użytkowy, które udziela Urząd Patentowy RP po przeprowadzeniu pełnych badań zdolności ochronnej, zgłaszający nabywa prawo wyłącznego korzystania ze wzoru w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Co to jest wzór użytkowy?
Zgodnie z Art. 94 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 – Prawo własności przemysłowej:
„wzorem użytkowym jest nowe i nadające się do przemysłowego zastosowania rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu lub budowy przedmiotu o trwałej postaci albo przedmiotu składającego się ze związanych ze sobą funkcjonalnie części o trwałej postaci”.
UWAGA! Warunki do udzielenia ochrony na wzór użytkowy, inaczej niż w przypadku zgłoszenia wynalazku nie zawierają wymogu „poziomu wynalazczego” rozwiązania.
W niektórych z tych państw zakres ochrony jest ograniczony tylko do pewnego obszaru techniki. W Polsce chroniony wzór użytkowy może dotyczyć wyłącznie przedmiotu materialnego o trwałej postaci, określonego poprzez cechy techniczne przedmiotu, przejawiające się w ukształtowaniu przestrzennym (kształcie) i/lub budowie (konstrukcji) przedmiotu, jako całości, bądź funkcjonalnym zestawieniu elementów niepołączonych ze sobą konstrukcyjnie. Pojęcie wzoru użytkowego odnosi się jedynie do wytworów materialnych o trwałej postaci, a więc przedmiotów charakteryzujących się określonym ukształtowaniem przestrzennym. Za wzór użytkowy uważa się taki przedmiot, który może być wydzielony z otoczenia, przy czym po wydzieleniu zachowuje swoją użyteczność. W innych państwach uzyskanie ochrony na wzór użytkowy możliwe jest również dla sposobów i metod (tak jak np. w Austrii).
UWAGA! Zatem wzorem użytkowym nie może być sposób otrzymywania, technologia, sposób pomiaru itp.
W trakcie postępowania zgłoszeniowego istnieje możliwość, przy zachowaniu obowiązujących przepisów, dokonania konwersji zgłoszenia wynalazku na zgłoszenie wzoru użytkowego. W takiej sytuacji pierwotne zgłoszenie patentowe musi spełniać wymogi przewidziane dla dokonania zgłoszenia wzoru użytkowego, powinno dotyczyć zatem nowego i nadające się do przemysłowego zastosowania rozwiązania o charakterze technicznym, dotyczące kształtu lub budowy przedmiotu o trwałej postaci albo przedmiotu składającego się ze związanych ze sobą funkcjonalnie części o trwałej postaci.
Przykłady wzorów użytkowych:
Wzór nr Ru-64526: Skrzynka transportowa, zwłaszcza do warzyw i owoców:
Wzór nr Ru-63882: Oprawa lampy oświetleniowej:
Wzór nr Ru-64234: Oprawa liniowego źródła światła:
Jak długo trwa ochrona wzoru użytkowego?
Maksymalny okres ochrony wzoru użytkowego to 10 lat.
W jakich państwach można uzyskać ochronę dla wzoru użytkowego?
Wzory użytkowe są chronione tylko w niektórych państwach. Aktualnie (na dzień 1 lipca 2009 r.) o ochronę wzoru użytkowego można się ubiegać w 78 państwach, wraz z Polską (są to m.in.: Australia, Austria, Belgia, Czechy, Grecja, Hiszpania, Niemcy, Japonia, Korea Południowa, Portugalia, Rosja, Słowacja czy Ukraina).
Jak długo trwa procedura rejestracji wzoru użytkowego?
Około 3 do 5 lat.
Co powinno zawierać podanie o udzielenie prawa ochronnego na wzór użytkowy?
- oznaczenie zgłaszającego,
- określenie przedmiotu zgłoszenia
- wniosek o udzielenie prawa ochronnego,
- opis wzoru użytkowego ujawniający jego istotę,
- zastrzeżenie lub zastrzeżenia ochronne,
- skrót opisu,
- rysunek lub rysunki.
UWAGA! Inaczej niż w przypadku zgłoszenia patentowego, gdzie dołączenie rysunków dla oddania istoty wynalazku nie jest obligatoryjne, w zgłoszeniu wzoru użytkowego zamieszczenie rysunków jest obligatoryjne.
Pełna lista opłat związanych z ochroną wynalazków i wzorów użytkowych w trybie krajowym w postępowaniu przed Urzędem Patentowym RP znajduje się Rozporządzeniu Rady Ministrów.
NASZE USŁUGI:
Dzięki swojemu doświadczeniu w dziedzinie własności intelektualnej i przemysłowej, rzecznik patentowy:
- doradzi, z jakiej ochrony możemy skorzystać we przypadku naszego rozwiązania – jak dla wynalazku czy jak dla wzoru użytkowego,
- pomoże Państwu przygotować podanie do Urzędu, zredagować opis, zastrzeżenia ochronne oraz skrót opisu,
- przeprowadzi poszukiwania baz wzorów dla sprawdzenia jego nowości w celu uniknięcia kolizji z chronionym wzorem,
- będzie monitorował terminy uiszczania opłat okresowych,
- będzie prowadził w Państwa imieniu korespondencję z Urzędem podczas procedury rejestracji,
- sporządzi i złoży w Państwa imieniu odpowiednie wnioski do Urzędu (np. w przypadku odmowy rejestracji wzoru przez Urząd, uchybienia terminowi wniesienia opłaty, zmiany w rejestrze itp.)
- będzie prowadził w Państwa imieniu negocjacje oraz korespondencję z osobami trzecimi (np. w przypadku wniesienia sprzeciwu wobec naszego zgłoszenia, lub naruszenia prawa ochronnego)
- pomoże sporządzić umowę licencji, umowę o poufności, umowę przeniesienia praw ochronnych itp.
Pełna lista polskich rzeczników patentowych jest dostępna na stronie Polskiej Izby Rzeczników Patentowych (PIRP).
Więcej informacji na temat wzorów użytkowych (oraz wynalazków) znajdą Państwo w publikacji Urzędu Patentowego RP pt. “Poradnik Wynalazcy. Metoda badania zdolności patentowej wynalazków i wzorów użytkowych”.