Rzecznik patentowy działa w sprawach własności przemysłowej. Dokładna definicja zawodu rzecznika patentowego w Polsce i zakres jego działalności określa Art. 4.1 oraz 9.1 Ustawy z dnia 11 kwietnia 2001 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. z dnia 21 maja 2001 r.), zgodnie z którą, rzecznik patentowy:
- świadczy pomoc w sprawach własności przemysłowej osobom fizycznym, osobom prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej oraz
- występuje w charakterze pełnomocnika w postępowaniu przed Urzędem Patentowym, sądami i organami orzekającymi w sprawach własności przemysłowej.”
Samo pojecie własności przemysłowej zdefiniowane zostało w 1883 roku w Art. 1.2 Konwencji Paryskiej o ochronie własności przemysłowej z dnia 20 marca 1883 roku i obejmuje także zwalczanie nieuczciwej konkurencji, zgodnie z którą przedmiotem ochrony własności przemysłowej są:
- patenty na wynalazki,
- wzory użytkowe,
- wzory przemysłowe,
- znaki towarowe,
- znaki usługowe,
- nazwa handlowa
- oznaczenia pochodzenia lub nazwy pochodzenia,
- zwalczanie nieuczciwej konkurencji.
Zakres spraw określanych mianem „nieuczciwej konkurencji” określony jest w Art. 3.1. polskiej Ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, zgodnie z którą czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta, takie jak, między innymi:
- wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa,
- fałszywe lub oszukańcze oznaczenie pochodzenia geograficznego towarów albo usług,
- wprowadzające w błąd oznaczenie towarów lub usług,
- naśladownictwo produktów,
- nieuczciwa lub zakazana reklama,
- pomawianie lub nieuczciwe zachwalanie,
Zgodnie z Art. 283 oraz 284 Ustawy z 30 czerwca Prawo własności przemysłowej sprawy dotyczące roszczeń cywilnoprawnych z zakresu ochrony własności przemysłowej, takie jak między innymi sprawy o naruszenie patentu, dodatkowego prawa ochronnego, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji nienależące do kompetencji innych organów, rozstrzygane są, z zastrzeżeniem art. 257, w trybie postępowania cywilnego na zasadach ogólnych.
Szczegółowy zakres usług dotyczących naruszeń praw wyłącznych omawiamy także odrębnie na pozostałych stronach dotyczących poszczególnych praw wyłącznych.
NASZE USŁUGI:
Nasze biuro prowadzi wszelkie postępowania prawne z zakresu zwalczania wyżej wymienionych działań nieuczciwej konkurencji a także naruszeń praw wyłącznych:
- redagujemy pisma ostrzegawcze,
- prowadzimy mediacje,
- negocjujemy ugody, porozumienia, umowy
- sporządzamy umowy (przeniesienia praw, licencyjne, o współistnieniu),
- prowadzimy postępowania w sprawach o naruszenie praw wyłącznych przed sądami powszechnymi,
- prowadzimy postępowania przed organami ścigania, w tym przed Policją i Prokuraturą,
- składamy wnioski o zabezpieczenie dowodów oraz o zabezpieczenie roszczeń,
- posiadamy doświadczenie we współpracy z Urzędem Celnym oraz innymi organami orzekającymi w sprawach z zakresu własności przemysłowej takimi jak: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, Inspekcja Handlowa, Rzecznik Praw Konsumenta.